A macska néha olyan helyre kapaszkodik, ahonnan szinte sem előre, sem hátra nem tud mozdulni. Vajon hogyan hozza magát ilyen helyzetbe?
Saját fáinkon macskaként lépegetve esetenként miért ragadhatunk ott rövidebb - hosszabb ideig, ahová nem is igyekeztünk?
Azt vesszük észre, amit megszoktunk, vagy amit látni szeretnénk. Sokszor arra vagyunk nyitottak, amit már tudni vélünk, és figyelmünkkel ennek igazolásához illeszkedő információkra szűrünk.
Ez a vakfolt.
Gyakran kockázatkerülés, felelősséghárítás, félelem, kényelem áll a hátterében.
Ez az elkerülés.
Nem tesszük meg, amit eldöntöttünk, helyette újra latolgatunk, tájékozódunk.
Ez a halogatás.
Mások mintáit mindezekben hamarabb felismerjük. Egy a macskáéhoz hasonló úton ugyanakkor nem könnyű fülön csípni magunkat még azelőtt, amikor elkerülhetetlenül elérkezik a szembesülés, az irányváltás és az elmozdulás ideje. Ez nem is csoda, hiszen sok esetben vakká válunk saját működésünk sajátosságaira, amelyek fölött nincs tudatos kontrollunk.
Ez a mozzanat a segítségnyújtás alapja: kívülről nagyobb az esély tükröt tartani és támogatni az elmozdulást, mint érintettként, a történet részeseként.
Egy elhúzódó dilemma energiát von el, zárványként torzítja az észlelést, akadályozza a szabad kapcsolódást, az alkalmazkodást, a tanulást, a haladást, a fejlődést, az örömöt.
Szecsődi György