Dilemma és elmozdulás

Aktualitások

Menj közel

2020.03.22.

Hogyan érdemes szembenézni a félelmeinkkel?

A húsz éves fejlesztői praxisomban sokszor megtapasztaltam, hogy milyen felszabadító, amikor valaki szembenéz a félelmeivel.

A félelem legtöbbször onnan ered, hogy fantáziáink a jövő ismeretlen hézagait negatív forgatókönyvekkel szórja tele. A negatív fantáziák tere határtalan: elveszítjük a munkánkat, kapcsolatainkat, kényelmünket, szabadságunkat, egészségünket, elszegényedünk, széthullik a társadalmi rend, meghalnak a szeretteink, meghalunk.

Az emberek fejében kialakuló legrosszabb forgatókönyvek gyakran egy félelmetes eseményre, mint végeredményre fókuszálnak. Ilyen félelmetes esemény lehet például, ha valaki felnagyítja az állása jövőbeni elvesztésének pillanatát és a jövedelem nélkül maradást, mint végeredményt. Az odáig tartó és az utána következő időszak ehhez képest háttérbe szorul és homályos marad. Egy ilyen állapot a figyelem egyfajta beszűkülésével jár, ami bénítóan hat, rugalmatlanná tesz, feszültségeket tart fenn, és szinte észrevétlenül lehet beleragadni.

Mit lehet tenni? Törekedni lehet:

  • a legfélelmetesebb forgatókönyveid azonosítására, nevén nevezésére,
  • a számodra legrosszabb esemény (mitől félsz a legjobban) és az oda vezető út lehetséges verzióinak átgondolására,
  • ezzel párhuzamosan a jelenlegi és az elkövetkezőkben várható döntési pontok azonosítására,
  • a „mi lenne utána” kérdés körüljárására,
  • mindezen keresztül a félelmeiddel való szembenézésre, valamint
  • annak megértésére és tudatosítására, hogy a félelem nem más, mint fejünkben megalkotott fantáziák, amelyek lehetséges negatív forgatókönyvekről szólnak,
  • esélyteremtésre, hogy a félelmek ne bénítsanak, hanem mobilizáljanak,
  • esélyteremtésre, hogy használd képességeidet, amikor tájékozódsz, döntesz és cselekszel, hogy ezáltal a legjobbat hozzad ki a helyzetből.

Akár vezető vagy, akár szülő, akár társ, akár kolléga… - másokra is hat, ahogyan haladsz ebben a folyamatban, ahogyan elmozdulsz a félelmek bénító hatásától a rugalmas, megoldáskereső cselekvések felfedezése felé.


A fenti szempontokat használva dolgozhatsz magadon egyedül, beszélgethetsz hozzád közel álló emberekkel, vagy kérhetsz segítséget is.


Ha támogatást szeretnél, skype konzultáció keretében tudok segíteni.


További információ, kapcsolatfelvétel:


Szecsődi György

fejlesztő partner

szervezetfejlesztési tanácsadó, pszichológus, coach