Dilemma és elmozdulás

Aktualitások

6. bejegyzés: 2019.11.10.

Mentális modellek

A mentális modellek közül „Hanlon borotvája” szerint ne tulajdonítsd rosszindulatnak azt, ami megmagyarázható ostobasággal, tévedéssel. Az „Occam borotva” elve pedig azt mondja ki, ha egy jelenségre több magyarázat lehetséges, akkor azok közül először a legegyszerűbbet érdemes választani.

Másfelé indulunk és máshová is jutunk a fenti elvek használatával, mint nélkülük, pl. amikor:

- méltánytalanságot élünk meg,

- hibázással szembesülünk,

- kedvezőtlenül érint egy váratlan esemény, vagy

- nem értjük pontosan, mi és miért történik.

Amikor rosszindulatot, vagy szándékosságot tulajdonítunk, valamint komplex összefüggéseket feltételezünk, lehet, hogy épp önbeteljesítő jóslatokat alkotunk. Ha ilyesmi folyik bennünk, vagy körülöttünk, az elzár a párbeszéd lehetőségeitől és a megoldáskereső cselekvéstől.

Az említett borotvák segíthetnek levágni feltételezéseinket a tényekről. Használatukkal könnyebben rávehetjük magunkat arra, hogy visszajelzésekkel, vélemények és nézőpontok transzparens vállalásával, valamint ezek révén élő tapasztalatszerzésből bontakozó választásokkal haladjunk előre.

A bizalomra épülő és megtartó szervezeti kultúrának ezek a fundamentumai, melyek erősítése és fejlesztése a kritikus tömeg elve alapján, csakis Megbízói támogatással és mintanyújtással történhet.

Szecsődi György